Nuo 1991 metų liepos 6 dieną švenčiama Valstybės diena, minint pirmojo ir vienintelio Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnaciją. Ši diena taip pat ir Tautiškos giesmės diena. Panevėžiečius ir miesto svečius kviečiame švęsti linksmai ir įsimintinai.

Liepos 6-osios – Valstybės (Lietuvos karaliaus Mindaugo karūnavimo) ir Tautiškos giesmės dienos renginių ciklą papuoš įspūdingas Panevėžio muzikinio teatro orkestro koncertas „Karūna Lietuvai“, kuriam diriguos Martynas Bražas, kartu su į gimtąjį Panevėžį pasirodymui grįžusiais solistais. Dainius Puišys (baritonas), Milda Tubelytė (mecosopranas), Rusnė Tušlaitė (sopranas), Arminas Skirvainis (baritonas) – profesionalūs atlikėjai, gimę, užaugę ir pamilę muziką Panevėžyje, šiuo metu karjeros aukštumų siekiantys kituose miestuose ar net kitose šalyse. Prie gausaus buvusių panevėžiečių būrio prisijungs ir svečias iš Kenijos Zak Kariithi (baritonas), kuriam meilė Panevėžiui gimė kartu su jausmais mylimajai M. Tubelytei.

Viena iš šventinio koncerto solisčių – Rusnė Tušlaitė – į šventinį koncertą grįžo itin džiugiai nusiteikusi, – mat jos muzikinė karjera įgavo pagreitį užsienyje, todėl užsukti į gimtąjį miestą jai tenka itin retai. „Visi mano darbai ir mokslai šiuo metu vyksta Londone, Jungtinėje Karalystėje, todėl atvykti į gimtąjį Panevėžį yra labai smagus, bet, deja, labai retas malonumas. Prieš porą metų baigiau bakalauro studijas Londono Karališkojoje muzikos akademijoje ir iškart gavau pasiūlymą dirbti operos soliste. Šiuo metu tenka pasirodyti įvairiuose Jungtinės Karalystės miestuose, turiu projektų ir kitose Europos šalyse – atlieku partijas operose, oratorijose ir dalyvauju koncertuose. Iškart po koncerto „namų scenoje“ išvykstu į Portugaliją, o tada – tiesiai į operos festivalį Londone, kuriame pasirodysiu operoje „Džeinė Eir“, – pasakojo operos solistė.

Nuo pat mažų dienų apie operos solistės karjerą svajojusi R. Tušlaitė džiaugiasi galinti daryti tai, kas jai teikia didžiausią malonumą. „Didžioji mano meilė ir mane labiausiai džiuginanti sritis – opera. Niekada net negalvojau, kad galėčiau užsiimti kažkuo kitu, todėl galimybė dirbti pasaulinio įvertinimo sulaukusiuose operos teatruose mane žavi ir įkvepia. Esu labai smalsi ir džiaugiuosi galėdama kaskart išmokti kažką naujo bei išbandyti įvairius vaidmenis, tačiau arčiausiai širdies liko pati pirmoji rolė po studijų – grafienės partija operoje „Figaro vedybos“, – įspūdžiais dalinosi R. Tušlaitė.

„Jaučiu didelę atsakomybę ir džiugų jaudulį, kad teks dainuoti savame ir širdžiai mielame mieste. Senokai teko dainuoti lietuvių kalba, todėl galiu iš naujo įvertinti, kokia graži ir daininga mūsų gimtoji kalba, o atlikti kūrinius tokią iškilmingą dieną ir su tokiais profesionaliais kolegomis solistais – man didelė garbė ir įvertinimas. Pirmą kartą tenka atlikti kūrinius su Panevėžio muzikinio teatro orkestru ir dirigentu Martynu Bražu, kuris, mano manymu, yra lyg šviežio oro gūsis klasikinės muzikos pasaulyje. Negaliu nepagirti nuostabios orkestro atmosferos ir draugiško kolektyvo, – jaučiuosi lyg dainuočiau su draugais. Noriu pasidžiaugti ne tik tobulėjančiu ir itin aukšta profesionalumo kartele pasižyminčiu Panevėžio muzikiniu teatru, bet ir besikeičiančiu Panevėžiu: naujos erdvės, atnaujintos lankytinos vietos, nuostabi gamtos oazė. Kaskart grįžusi čia mėgaujuosi savo gimtuoju miestu ir randu atgaivą sielai bei širdžiai ir visada didžiuojuosi būdama panevėžiete. Šįkart ypatingai malonu grįžti į namus ir turėti galimybę tokią svarbią šaliai dieną dainuoti savo kraštiečiams bei vieningai su visais lietuviais sugiedoti himną“, – apie įspūdžius rengiantis šventiniam koncertui pasakojo solistė.

Panevėžio muzikinio teatro direktorė Kotryna Nekrošiūtė pasakojo, kaip kilo šventinio koncerto „Karūna Lietuvai“ idėja. „Kasmet Panevėžio gyventojus ir svečius stengiamės nustebinti ne tik renginių gausa, bet ir jų kokybe. Martyno Bražo diriguojamas Panevėžio muzikinio teatro orkestras programai pasirinko itin prasmingus ir tuo pačiu sudėtingus koncertinius kūrinius, todėl ir solistams turėjome ne menkų reikalavimų. Ne paslaptis, kad panevėžiečiai – labai talentingi, todėl labai simboliška, kad miestui minint 520 metų jubiliejų, šventinę programą atliks čia gimę, augę ir pasirodymui sugrįžę profesionalūs solistai“, – galėdama panevėžiečius nustebinti ypatinga vakaro programa džiaugėsi teatro vadovė.

Šventinę dieną kviečiame pradėti šv. Mišiomis už Lietuvą Kristaus Karaliaus katedroje. Po jų – dalyvauti iškilmingoje vėliavos kėlimo ceremonijoje prie Panevėžio miesto savivaldybės, kur programą atliks Panevėžio muzikinio teatro pučiamųjų orkestras „Garsas“ su solistu Ramūnu Urbiečiu. Kviečiame dalyvauti nemokamose kultūrinėse programose – apžiūrėti Panevėžio kraštotyros muziejaus ekspoziciją, pamatyti dokumentinį filmą „Šaukiniai iš tolimo uosto“ Kino centre „Garsas“, apsilankyti literatūros ir maketų, skirtų Liepos 6-ajai, parodose Panevėžio Elenos Mezginaitės viešosios bibliotekos padaliniuose.

Kasmet liepos 6 dieną, 21 valandą, viso pasaulio lietuviai raginami vienybės vardan sugiedoti „Tautišką giesmę“. Ši tradicija gyvuoja nuo 2009-ųjų, kai himnas buvo giedamas minint Lietuvos vardo tūkstantmetį. Šiemet himną vieningai giedosime Laisvės aikštėje.