Laima Česlauskaitė

Panevėžio muzikinis teatras šį pavasarį užmezgė draugystę su Ukrainos miesto Vinycios teatru. Ją įprasmins ir sustiprins spalio 15 d. vyksiantis paramos koncertas „Muzikos tiltai: Lietuva–Ukraina“, kuriame dalyvaus abiejų šalių solistai. Renginio metu bus kviečiama aukoti Ukrainos kariuomenei.

Anot dirigento Martyno Bražo, koncertinėje programoje svarbiausia sujungti abiejų šalių kūrėjus ir jų muziką – skambės Ukrainos ir Lietuvos kompozitorių operų arijos, romansai, liaudies ir patriotinės dainos. Ukrainai atstovaus Vinycios akademinio M. K. Sadovskio muzikos ir dramos teatro solistai Volodymyras Kholkinas, Svitlana Basovska ir Olha Buha, Lietuvai – Panevėžio muzikinio teatro solistas Ramūnas Urbietis ir Laima Česlauskaitė. Scenoje pasirodys teatro choras ir pučiamųjų instrumentų orkestras „Garsas“.

Į Lietuvą atvyksiantys Ukrainos solistai turi didžiulę scenos patirtį. Svitlana Basovska jau šešiolika metų vaidina Vinycios akademinio M. K. Sadovskio muzikos ir dramos teatre, trejus metus dėsto vokalą Vinycios Michailo Kociubinskio pedagoginiame universitete. Volodymyras Kholkinas 2004 metais taip pat prisijungė prie Vinycios akademinio M. K. Sadovskio muzikos ir dramos teatro artistų. Čia jis sukūrė ne vieną reikšmingą vaidmenį – Alfredo ir Hercogo G. Verdi operose „Traviata“ ir „Rigoletas“, Lenskio P. Čaikovskio operoje „Eugenijus Oneginasׅ“. Prieš ketverius metus V. Kholkinas prisijungė prie tarptautinio projekto „10 Tenors“ („Dešimt tenorų“), su juo apkeliavo nemažai Ukrainos ir Lenkijos koncertų salių. Dar viena solistė, Olha Buha, taip pat yra talentinga dramos aktorė bei dėstytoja, ji praėjusiais metais pastatė savo pirmąjį miuziklą „Gražuolė ir pabaisa“. Atlikėja baigė aktorystę Vinycios M. Leontovyčiaus kultūros ir meno kolegijoje, Rusijos teatro meno institute įgijo kino ir teatro aktorės specialybę. Jau penkiolika metų O. Buha – M. K. Sadovskio muzikos ir dramos teatro solistė, sukūrė vaidmenis daugiau kaip dvidešimtyje spektaklių – vaidino Ofeliją W. Shakespeareʼo „Hamlete“, Žaną dʼAark roko operoje „White Crow“ („Baltoji varna“), Rozalindą J. Strausso operetėje „Šikšnosparnis“.

„Pavasarį, prasidėjus karui Ukrainoje, užsimezgė bendrystė su Panevėžio miesto partnerio Vinycios teatru. Teatro orkestras rengė programą su žymiausius Lietuvos tenorus vienijančiu „Tenoriados“ projektu, o kolegos Vinycios teatro scenoje statė konstrukcijas priešo tankams atremti. Tuomet visas už koncerto bilietus gautas lėšas atlikėjų ir teatro iniciatyva skyrėme kolegoms Ukrainoje“, – apie draugystės pradžią pasakoja teatro vadovė Kotryna Nekrošiūtė. Ji džiaugiasi, kad Panevėžio muzikinis teatras prisideda prie paramos Ukrainai ir viliasi, kad ateityje abiejų šalių draugystė skleisis jau kitomis, šviesesnėmis aplinkybėmis.

Renginys bus transliuojamas internetu Lietuvoje ir Ukrainoje.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.