Galime neabejodami teigti, kad 2021 m. liepos 6-osios vakariniame koncerte, surengtame Panevėžio miesto širdyje – Laisvės aikštėje, muzikavo jaunuomenė. Ir tai padarė puikiai bei garbingai.

Atsinaujinęs pučiamųjų orkestras „Garsas“ (dir. Martynas Bražas) ir Sauliaus Petreikio „World Orchetra“ muzikantai Vytautas Mikeliūnas (smuikas), Tadas Žukauskas (bosinė gitara), Vytis Vainilaitis (mušamieji) ir pats Saulius Petreikis (pasaulio instrumentai) paruošė ir atliko naują koncertinę programą.

Koncertui įvardinti panaudotas vieno iš naujausių Donato Petreikio kūrinių pavadinimas – „Laisvė šaukia”. Beje, šiam projektui Donatas sukūrė net 7 kompozicijas, parengė aranžuotes pučiamųjų orkestrui ir pats, kaip gitaristas, bei saksofonininkas muzikavo koncerte. Šiam darbui jis specialiai atvyko iš Danijos, kur tęsia muzikos studijas.

Ir vis tik muzikinė programa – „Laisvė šaukia“ tai bendras kompozitorių Donato Petreikio ir Sauliaus Petreikio kūrinys. Štai ką sako Saulius apie programą: „Tai ką išgirsite buvo kurta ilgiau nei dvejus metus. Kaip ir daugelis žmonių, patyrėme sudėtingus ir prieštaringus vidinius jausmus. Būtent tai ir sudėjome kurdami programą „Laisvė šaukia“. Didelė dalis muzikos buvo parašyta atsiskyrus, suvokus laisvės trapumą ir gyvenimą nežinomybėje. Kūrinius sudaro priešpriešos tarp ramybės ir šauksmo, meilės ir netekties, džiaugsmo ir ašarų. Kiekviena kompozicija atspindi skirtingas vidines kovas, kurios, manau, yra pažįstamos daugeliui“.

Beje, kaip planuota, 21 valandą koncertas sustabdytas ir atlikėjai su Panevėžio muzikinio teatro dainininku Vaidu Dzežulskiu prisijungė prie viso pasaulio lietuvių giedamos Tautiškos giesmės.

Priminsime, kad Saulius Petreikis – muzikinės scenos fenomenas bei vienas ekspresyviausių Lietuvos kūrėjų. Jo atliekamoje muzikoje skamba tiek tradiciniai, tiek ir archainiai pučiamieji instrumentai, o pasirodymai pasižymi energija ir įvairių emocijų gausa. Prieš keletą metų su Panevėžio muzikinio teatro orkestru „Garsas“ jis parengė ir teatro scenoje atliko koncertinę programą „Gyvybė ratu“. Tai buvo sėkmingiausia metų muzikinė inovacija. Minėta programa skambėjo ir miesto Žaliajame amfiteatre, bei naujametę naktį stacionare.

Norisi pažymėti, kad Donatui Petreikiui 27 metai, o jo muzikinė kalba nauja,  gili ir intelektuali. Muzika skamba meditatyviai, tačiau neužkrauna klausytojui neišpainiojamų ritminių piešinių ar harmonijos formulių. Labai džiugina, kad naujoji muzikos kūrėjų ir atlikėjų karta atsineša savo laikmečio estetines vertybes, kurios įdomios profesionaliems atlikėjams, kurias supranta ir priima platus klausytojų ratas.

Koncerto „Laisvė šaukia“ dirigentas Martynas Bražas
Sumanymo autoriai Saulius Petreikis ir Martynas Bražas
Juozo Vaičikonio nuotrauka