Evelina Fokina ir Pijus Ožalas

Panevėžio muzikinis teatras bendradarbiaudamas su Baltijos baleto teatru pristato premjerą – baletą „Karmen“ pagal G. Bize–R. Ščedrino „Karmen siuitą“.

„Naują sezoną pradedame mūsų teatrui kiek neįprasta premjera, kurią ruošiame bendradarbiaudami su Baltijos baleto teatru ir jo įkūrėja režisiere-choreografe Marija Simona Šimulynaite. Šių metų pradžioje ieškojome temos, kūrinio ir formos, kuri galėtų būti įtaigus kvietimas žiūrovui pažinti ne taip dažnai Panevėžyje regimą žanrą – baletą. Taip gimė idėja publikai pristatyti nemirtingą Karmen istoriją, kuri atgims unikaliu formatu: spektaklis kuriamas keturiems šokėjams ir hologramai.“ – pasakoja teatro vadovė Kotryna Nekrošiūtė.

Karmen vaidmenį kuria Evelina Fokina. Jos mylimuosius bei kitus veikėjus įkūnys trys šokėjai – Pijus Ožalas (Don Chosė), Simonas Laukaitis (toreadoras Eskamiljas) ir Svajūnas Valiūnas (kareivis, būrėja, giltinė).

„Kamerinis baletas ir holograma – puikus derinys. Vizualizacijos sustiprina įspūdį, plečia interpretacijų lauką, o tai ypač pravartu, kai atlikėjų komanda nedidelė. Toks rekordiškai mažos sudėties baleto pastatymas turbūt bus vienintelis ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje“ – teigia režisierė M. S. Šimulynaitė, kuriai „Karmen“ – jau 41-oji premjera.

Meninių iššūkių ir eksperimentų nevengianti kūrėja nuolat ieško skirtingų išraiškos formų, o jos kuriamuose pastatymuose neretai svarus vaidmuo tenka tokių atlikėjų kaip Björk ar grupės „Depeche Mode“ muzikai. Netradiciniai sprendimai į M. S. Šimulynaitės spektaklius pritraukia net ir tuos, kurie baletu niekada nesidomėjo. Solidžią patirtį turinti režisierė prisiliesti prie „Karmen“ istorijos svajojo nuo pat vaikystės: „Ne kartą stebėjau, kaip Nacionaliniame operos ir baleto teatre Karmen šoka Eglė Špokaitė. Ši muzika mano galvoje skamba jau 20 metų. Džiaugiuosi, kad pagaliau galiu įgyvendinti ilgai brandintą idėją“.

„Daugelyje pastatymų Karmen charakteris sušvelninamas, nors iš tikrųjų ji buvo didelė manipuliatorė, naudojosi vyrais ir tikriausiai niekada nepatyrė tikros meilės.“ – apie vaidmenį pasakoja E. Fokina. Šokėja neromantizuoja personažo ir sako sieksianti įkūnyti tamsiąsias Karmen puses. M. S. Šimulynaitė priduria, kad P. Mérimée novelės, kuria ji remiasi, ašis yra ne Karmen, bet vyrų istorijos, jų likimai, kuriuos ši moteris suraizgo kaip voratinklius. „Tai – kenčiančio vyro drama“, – mintimis dalinasi režisierė.

Spektaklio premjera įvyks spalio 7, 8 ir 16 dienomis.