Panevėžio muzikinis teatras pristato artėjančią premjerą – spalio pabaigoje žiūrovai išvys panevėžiečio Broniaus Kutavičiaus operą-poemą „Strazdas – žalias paukštis“. Pirmą kartą šis kūrinys žiūrovams buvo pristatytas Kauno dramos teatro scenoje dar 1984 metais. Kaip ir pirmąjį kartą, spektaklį stato režisierius Jonas Vaitkus, tik šiame pastatyme opera-poema „Strazdas – žalias paukštis“ skambės gyvai, be garso įrašų. Šio sudėtingo iššūkio ėmėsi talentingas jaunosios kartos dirigentas, Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) doktorantas Imantas Jonas Šimkus. Pagrindinį Moters vaidmenį kuria „Auksinio scenos kryžiaus“ laureatė Gunta Gelgotė ir talentinga jaunosios kartos solistė Salomėja Petronytė. Strazdo, Vyro-paukščio vaidmuo patikėtas baritonui Raimundui Juzuičiui.

Iškilių menininkų Broniaus Kutavičiaus ir Sigito Gedos sukurta opera-poema „Strazdas – žalias paukštis“ atskleidžia subtilaus poetinio žodžio galias, gaivališką gamtos ir meilės jėgą, muzikos grožį ir tautos istorijos svarbą. Sigitas Geda modernizavo lietuvių poeziją, Bronius Kutavičius tapo muzikos atsinaujinimo simboliu. Jų bendri kūriniai – kanoniniai modernaus lietuvių meno ženklai, suformavę ir naują reiškinį – pagoniškąjį avangardizmą.

Liaudies dainiaus Strazdelio (Antano Strazdo-Drazdausko) paveikslas, išaugęs iš sparnų metaforos, paukštiškos poeto pavardės ir savitos jo asmenybės, režisieriaus J. Vaitkaus Panevėžio muzikinio teatro scenoje kuriamame spektaklyje transformuojamas į Žmogaus-Paukščio personažą. Spektaklyje įvairiomis raiškos priemonėmis – šokiu, folkloro elementais, tradicinėmis giesmėmis – kalbama apie vyro ir moters suartėjimą, dvasios gelmes, ribas tarp gamtos ir žmogaus, būties prasmę.

Spektaklio scenografas – Arvydas Gudas, per dešimtmetį jau sukūręs scenografiją 23 spektakliams, iš kurių net 10 – profesionalaus Lietuvos teatro scenose. „Šiuos kelis mėnesius stengiuosi susigyventi su kūriniu. Atsiranda netikėtų sprendimų visuma, padedanti kurti atmosferą. Labai sklandžiai bendradarbiaujame su kostiumų autore, dizainere Kristina Kruopienyte. Tikiuosi, kad scenoje jie puikiai derės ir padės sukurti išraiškingą vizualios poezijos kūrinį“, – pasakojo A. Gudas.

Panevėžio muzikinio teatro premjerai „Strazdas – žalias paukštis“ choreografiją kuria menininkė, LMTA Vaidybos ir režisūros katedros lektorė, japoniško Butoh šokio teatro kūrėja Inga Fontez-Sakurako.

„Kiekvienas naujas pastatymas reikalauja ypatingo komandos susitelkimo, didelio darbo ir pastangų. „Strazdas“ į mūsų teatro sceną atskrenda ypatingomis aplinkybėmis – iš pradžių turėjome tik kompozitoriaus partitūros rankraštį ir garso įrašus (už pasitikėjimą, dėmesį ir konsultacijas esame dėkingi Muzikos informacijos ir leidybos centro konsultantui-archyvarui, muzikologui Linui Paulauskiui). Teko parengti partitūrą, partijas, tai labai kruopščiai drauge su Imantu padarė kompozitorius Lukas Butkus. Nuostabu, kad kiekvienas, patikėjęs šia idėja, įneša didelį indėlį, praturtina kūrybinį procesą ir sustiprina tikėjimą, kad darome prasmingą ir reikšmingą darbą, kuris įeis ne tik į miesto istoriją, bet ir ras atgarsį žiūrovų širdyse“, – sako teatro vadovė Kotryna Nekrošiūtė.

Operos-poemos pastatymas telkia ne tik skirtingų kartų menininkus, bet ir Panevėžio miesto įstaigas. Premjeros partnerė – 75 metų jubiliejų švenčianti Panevėžio muzikos mokykla, siekianti pelnyti Broniaus Kutavičiaus vardą. Prie Muzikinio teatro choro ir orkestro prisijungia Vido Klišio suburtas Panevėžio muzikos mokyklos liaudies instrumentų ansamblis.

Opera-poema „Strazdas – žalias paukštis“ įvyks spalio 27 d. ir 29 d., Panevėžio muzikiniame teatre.